Find SUS på Facebook

1.200 håndboldbørn spillede 281 spændende håndboldkampe

22-09-2019 15:38:27 Erik Hansen
113 hold fra hele landet deltog i det store SUS Spar Nord Cup 2019. Her møder SUS Håndbolds U15 piger rivalerne fra Svendborg HK.

Lørdag og søndag har der været stor aktivitet i alle Nyborg Kommunes 10 idrætshaller.

For 17. år i træk har SUS Håndbold samlet over 100 håndboldhold fra hele landet til SUS Spar Nord Cup. Og igen blev den lokale håndboldklub rost for det store arrangement, hvor omkring 225 frivillige fra klubben stod for programlægningen af ikke mindre end 281 kampe for holdene, som talte spillere fra 9 til 15 år. For øjnene af mange tilskuere var der mange spændende kampe i weekendens løb, inden vinderne i hver række var fundet søndag eftermiddag.

Deltagerne overnattede på skolerne i Ullerslev, og 4Kløverskolen i Ørbæk og Aunslev, hvor der også var bespisning af de over 1.200 deltagere.

SUS Håndbold ser frem til et godt økonomisk afkast for den store indsats i weekenden. Det økonomiske resultat ventes at blive cirka 100.000 kroner.

De vandt SUS Spar Nord Cup 2019:

U 11 piger A:

Nr. 1          Rødekro-Aabenraa 1                                   
Nr. 2          IF Stjernen 1           

U 11 piger B:

Nr. 1          Greve Håndbold 1                       
Nr. 2          IF Stjernen 2

U 11 drenge A:

Nr. 1          GOG 1       
Nr. 2          GOG 2

U 11 drenge B:

Nr. 1          Søndersø IF 1             
Nr. 2          Egense-Rantzausminde

U 13 piger A:

Nr. 1          Svendborg HK 1
Nr. 2          IF Stjernen 1

U 13 piger B:            

Nr. 1          Ishøj Håndbold 1
Nr. 2          Greve Håndbold 2

U 13 drenge A:         

Nr. 1          Nyborg GIF 1
Nr. 2          Søndersø IF

U 13 drenge B:         

Nr. 1          HUK Håndbold
Nr. 2          Nr. Lyndelse/Søby HK

U 15 piger A:            

Nr. 1          IF Stjernen 1
Nr. 2          SUS Håndbold 1

U 15 piger B:            

Nr. 1          HUK Håndbold
Nr. 2          IF Stjernen 2

U 15 drenge A:

Nr. 1          Team Sydfyn Elite 1
Nr. 2          Søndersø IF

U 15 drenge B:         

Nr. 1          Team Sydfyn Elite 2
Nr. 2          Rødekro-Aabenraa

Vindere i SparNord-konkurrencen blandt Cup-crews:

Berit Littrup
Carsten Birkhold Pedersen
Trine Spanding
Gert Andersen
Randi Andersen
Marianne Kristensen

Vinderne har fået udleveret de tre gavekurve og tre vingaver fra SparNord i Nyborg. Tillykke til vinderne og tak til alle crews for den kæmpe store indsats ved SUS Spar Nord Cup 2019.


DK-5540 Ullerslev
mail@sus-ullerslev.dk
Michael Hedeager
tlf. 60 61 34 95
michaelhedeager1@gmail.com

Spillested:
Ullerslev Kultur og Idrætscenter
Skolevej 2
5540 Ullerslev
Tlf. 63 33 72 75